Wtorek, 16 października 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Formacja

20.07.2011 09:38 (aktualizowano: 20.07.2011 09:43)
KAI

Karawana wolontariatu

- Młodzi ludzie mówili nam, że nawet nie myślą o wolontariacie, ponieważ muszą zarabiać na życie lub na realizację swoich pasji - wspominał. - Jeśli są muzykami, najpierw muszą zarobić na instrumenty. Nieodpłatna praca na rzecz innych to ostatnia rzecz o jakiej myślą - powiedział Pierre Klein, koordynator ATD w Polsce.

Karawana rowerowa promująca wolontariat zakończyła się 19 lipca w Warszawie. Przez pięć dni sześcioro młodych ludzi przejechało ze Strzelec Opolskich do stolicy, a po drodze opowiadało mieszkańcom małych miejscowości czym jest wolontariat.

Karawana odbyła się po raz pierwszy pod hasłem „Wolontariat przeciw wykluczeniu. Pokolenie 2010 – ciąg dalszy”. Uczestnicy wyprawy to młodzi wolontariusze z różnych organizacji (ATD, Monar, Centrum wolontariatu w Kielcach). Towarzyszył im samochód udekorowany materiałem, na którym mieszańcy odwiedzanych miejscowości mogli napisać coś lub namalować. Członkowie karawany rozdawali ulotki o wolontariacie i ankietę z pytaniami o wolontariat, którą można było wypełnić na miejscu lub przesłać potem do organizacji ATD Czwarty Świat.

Trasa Karawany wiodła przez Strzelce Opolskie (Barka), Tworóg, Boronów, Częstochowę, Nową, Brzeżnicę, Rozprzę, Sulejów, Rzeczycę, Białą Rawską, Grójec, Warszawę i Wyszków (Monar). Rowerzyści zatrzymali się 19 lipca pod kolumną Zygmunta na pl. Zamkowym. - Zatrzymywaliśmy się w kolejnych miastach na godzinę, by porozmawiać z ludźmi, rysowaliśmy hasła kredą na chodnikach - mówi w rozmowie z KAI Paulina, stażystka z AT Czwarty Świat. - Ludzie reagowali różnie, czasem w ogóle nie wiedzieli, co to znaczy wolontariat, za to dzieci bardzo chętnie przyłączały się do rysowania.

Pierre Klein, koordynator ATD w Polsce, ma nadzieję, że to nie ostatnia Karawana. - Być może uda się zorganizować kolejną, ale tym razem z większą grupą i na trasie Warszawa-Paryż przez Strasburg - powiedział w rozmowie z KAI. Zaznaczył, że jest jeszcze wiele do zrobienia w dziele propagowania wolontariatu. - Młodzi ludzie mówili nam, że nawet nie myślą o wolontariacie, ponieważ muszą zarabiać na życie lub na realizację swoich pasji - wspominał. - Jeśli są muzykami, najpierw muszą zarobić na instrumenty. Nieodpłatna praca na rzecz innych to ostatnia rzecz o jakiej myślą.

Ruch ATD (Razem Postawmy na Godność - All Together for Dignity – Agir Tous pour la Dignité ) został założony w roku 1957 przez Józefa Wrzesińskiego w Francji i działa w ponad trzydziestu krajach Europy, Afryki, Ameryki Północnej oraz Południowej, a także w regionie Oceanu Indyjskiego i Azji. Walczy zwłaszcza o zapewnienie dostępu do praw człowieka osobom najuboższym. Posiada status konsultacyjny przy Radzie Gospodarczej i Społecznej Narodów Zjednoczonych (ECOSOC), UNICEF, UNESCO oraz przy Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), a także uczestniczy w pracach Rady Europy oraz Unii Europejskiej.

Karawana wolontariatu 2011-07-20 09:38
Integracja nowych mieszkańców Europy jest bardzo potrzebna 2011-07-11 11:07
Zadania po beatyfikacji - nowy numer kwartalnika Caritas 2011-07-07 11:28
Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych 2011-06-22 16:07