Sobota, 18 sierpnia 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Sprawozdania z działalności

18.04.2011 12:42 (aktualizowano: 18.04.2011 12:44)

Publiczna troska czy prywatna opieka? - raport Instytutu Spraw Publicznych

Lokalne systemy wsparcia osób starszych w małych społecznościach opierają się przede wszystkim na opiekunach nieformalnych (najczęściej członkach najbliższej rodziny), pozbawionych wsparcia ze strony instytucji publicznych.

Przerzucanie problemu starości i starzenia się na rodziny i krewnych jest polityką bez perspektyw, zwłaszcza że - między innymi w wyniku migracji ludzi młodych - zmniejsza się zarówno potencjał opiekuńczy tych rodzin, jak i ich samowystarczalność - piszą autorki raportu Instytutu Spraw Publicznych zatytułowanego "Społeczności lokalne wobec osób starszych - diagnoza i rekomendacje".

Raport powstał na podstawie badań w kilku gminach (miejskich i wiejskich) województw podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Wyniki są mało optymistyczne. Seniorzy nie są podmiotem w polityce władz lokalnych. Autorki badania przekonały się, że najczęstszą reakcją samorządowców na pytanie o sprawy seniorów, jest odesłanie po odpowiedź do ośrodków pomocy społecznej. Osoby starsze postrzega się właśnie w tych kategoriach - jako wymagających pomocy finansowej i zdrowotnej. Jednocześnie istnieje powszechne przekonanie, że to rodziny powinny troszczyć się o swoich seniorów. Z moralnego punktu widzenia jest to przekonanie słuszne. Także z przyczyn ekonomicznych - najbardziej opłacalne. Problem jednak w tym, że opiekunowie bardzo często pozostawieni są sami sobie. W lokalnych środowiskach brakuje całościowych systemów, włączających w życiową przestrzeń seniorów ich rodziny, ale także władze lokalne i organizacje pozarządowe. Brakuje programów aktywizacji ludzi starszych, nie ma nawet świadomości istnienia takiej potrzeby.

Już w 2035 roku w Polsce będzie mieszkać prawie 10 mln osób w wieku poprodukcyjnym, co będzie stanowić około 27 % ludności kraju. Wyzwania są więc duże. Publiczna przestrzeń dla seniorów musi się poszerzać, zwłaszcza że sama starość się zmienia. Obecne roczniki emerytów to jeszcze pokolenia sprzed epoki komputerów i internetu, ale już za 10 -15 lat na emeryturę przejdą roczniki posługujące się nowoczesnymi technologiami, dla których świat stał do tej pory otworem. Aktywizacja seniorów i opieka nad nimi będzie musiała ulec dużej zmianie.

O raporcie ISP napiszemy więcej w jednym z najbliższych numerów kwartalnika Caritas.

"W służbie ludziom" - Raport Caritas w Polsce 2010 2011-06-30 14:18
Blaski i cienie pracy socjalnej - Raport Instytutu Spraw Publicznych 2011-05-27 10:40
Rok po tragedii – powódź w Polsce 2011-05-20 09:50
Publiczna troska czy prywatna opieka? - raport Instytutu Spraw Publicznych 2011-04-18 12:42