Piątek, 23 lutego 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Ze świata

09.08.2011 11:00 (aktualizowano: 09.08.2011 11:11)
KAI

Watykan: Oszczędności kluczem do rozwiązania światowego kryzysu

Nie ma już krajów wolnych od kryzysu bądź od pokusy powiększenia swego zadłużenia publicznego dla rozwiązania swoich problemów - twierdzi na łamach "L'Osservatore Romano" Ettore Gotti Tedeschi, prezes watykańskiego banku IOR.

Tedeschi uważa, że nie ma sensu ustalać, kto jest odpowiedzialny za popełnione błędy; jego zdaniem „twórcze energie lepiej zużytkować w sposób produktywny”. Nie ma też sensu ogłaszanie zmierzchu Stanów Zjednoczonych, „pozostają one bowiem najbardziej technologicznie rozwiniętym krajem świata, a ich PKB przewyższa półtora raza PKB Europy, cztery razy PKB Chin i dziesięć razy – Włoch”. Nie należy też, zdaniem włoskiego ekonomisty, „przeceniać ponad miarę ekonomicznej roli Chin”. Koniecznie natomiast „wielkie gospodarki światowe powinny przestać szukać sprzecznych z sobą indywidualnych rozwiązań”. „Potrzebny jest prawdziwy szczyt, dokładna agenda, by zacząć wreszcie dyskutować na temat reguł prowadzących do uzdrowienia. Nade wszystko potrzebne jest osiągnięcie wspólnej zgody, dotyczącej faktu, że tylko okres oszczędności może być kluczem powrotu do wzrostu”.

Gotti Tedeschi twierdzi, że „nie ma już krajów wolnych od kryzysu bądź od pokusy powiększenia swego zadłużenia publicznego dla rozwiązania swoich problemów”. „Jednakże próby indywidualnego ich rozwiązania mogą pogorszyć wspólne położenie i sprzyjać spekulacji”. Prezes banku watykańskiego postuluje, aby rodziny – bez pośrednictwa banków jednak – zgodziły się przeznaczyć część swych oszczędności („powiedzmy dziesięć procent”) na pomoc dla małych przedsiębiorstw. Jest on pewien, że rozwiązanie to przyczyniłoby się do wzrostu zatrudnienia, a nawet mogłoby przyciągnąć zagraniczne kapitały. Przeciwny jest natomiast pozbywaniu się przez państwo strategicznych gałęzi gospodarki; według niego powinny one zotać wykorzystane „jako realna gwarancja samego zadłużenia, ażeby było ono mniej uciążliwe i bardziej atrakcyjne dla międzynarodowych nabywców”.

Madryt: Prezydent Caritas Internationalis o duchowym GPS 2011-08-19 09:33
Somalia: Ostrzelano wioskę dziecięcą SOS i szpital 2011-08-18 14:12
Caritas Polska odbudowuje sierociniec w Japonii dla dzieci – ofiar trzęsienia ziemi i tsunami 2011-08-17 14:00
ŚDM: przesłanie Caritas Internationalis 2011-08-17 10:19