Wtorek, 16 października 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Formacja

07.07.2011 11:28 (aktualizowano: 08.07.2011 14:11)

Zadania po beatyfikacji - nowy numer kwartalnika Caritas

Bliższe informacje:

Caritas Polska
ul. Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 9
tel. +48 22 3348500
tel. +48 22 3348585
fax +48 22 3348558

- Trzeba myśleć o tym, żeby wydobywać z ludzi pewne wartości, chociażby szacunek do pracy; żeby nie psuć ludzi bezmyślną pomocą, tylko pomocą twórczą budować - mówi w wywiadzie dla kwartalnika Caritas abp Józef Michalik.

Zadaniu głoszenia orędzia miłosierdzia, jakie pozostawił Polakom błogosławiony Jan Paweł II, poświęcony jest najnowszy numer kwartalnika Caritas. W wywiadzie dla naszej redakcji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik odpowiada m.in. na pytanie, jaki wpływ na posługę miłosierdzia powinna mieć beatyfikacja Papieża, który apelował o nową wyobraźnię miłosierdzia, a o swoim pontyfikacie powiedział, że "jego obraz kształtuje orędzie Miłosierdzia Bożego".
Nasi autorzy przybliżają motywy i źródła, z których czerpał Papież głosząc światu idę Miłosierdzia Bożego. Siostra Elżbieta Siepak ZMBM pisze o związkach Karola Wojtyły z krakowskimi Łagiewnikami, ks. prof. Jan Machniak odsłania biblijne korzenie papieskiego nauczania o Bożym miłosierdziu. W kolejnych tekstach autorzy przypominają papieskie sposoby realizacji miłosierdzia. Dziennikarka Rzeczpospolitej Ewa Czaczkowska opowiada o niezwykłym obiedzie dla bezdomnych, a Paweł Zuchniewicz, autor bestsellerowych książek o papieżu, przywołuje "audiencję" dla śmiertelnie chorego młodego człowieka, któremu podróż do Watykanu sfinansowała cała wioska.
W kwartalniku znalazły się także osobiste świadectwa pracowników i wolontariuszy Caritas związane z beatyfikacją. Bardzo interesująca jest rozmowa ze znanym ginekologiem i położnikiem prof. Bogdanem Chazanem, który mówi o inspiracji papieskim nauczaniem w swojej pracy. Z wywiadem współbrzmi tekst Małgorzaty Mazurek pt. "By żyły wszystkie dzieci". Z kolei Ewa Jawasreh radzi, jak słuchać ludzi, którzy są w potrzebie -materialnej i duchowej.
W kwartalniku zamieszczony został także tekst abp. Stanisława Gądeckiego pt. "Bądź mi litościw, Boże", wywiad z bp. Janem Zającem, kustoszem sanktuarium w Łagiewnikach. W zawsze chętnie czytanej kronice wydarzeń Caritas w Polsce, zamieściliśmy również relację z VIII Pielgrzymki pracowników i wolontariuszy Caritas do krakowskich Łagiewnik oraz bogato ilustrowane relacje z ogólnopolskich akcji i kampanii społecznych.

Karawana wolontariatu 2011-07-20 09:38
Integracja nowych mieszkańców Europy jest bardzo potrzebna 2011-07-11 11:07
Zadania po beatyfikacji - nowy numer kwartalnika Caritas 2011-07-07 11:28
Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych 2011-06-22 16:07