strona główna
 Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy
Nasze programy

Skrzydła

 

Radio IN

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Okna życia

 

Kwartalnik Caritas

 

Podręczniki

 

Praca bez barier

 

kromka chleba

 

Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Uchodzczego

 

Projekty współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców

 

Alerting humanitarians to emergencies

 
 Formacja

22.06.2011 16:07 (aktualizowano: 22.06.2011 16:08)
KAI

Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych

O problematyce pomocy społecznej i pracy socjalnej w sytuacjach kryzysowych dyskutują zgromadzeni na Jasnej Górze uczestnicy XI Ogólnopolskiej Konferencji Pracowników Socjalnych.

Jak zaznaczył Bogdan Knapik, dyrektor Służb Publicznych i Socjalnych Centrum AV w Częstochowie, choć problematykę wywołała m.in. sytuacja sprzed roku, kiedy wiele rodzin w Polsce zostało dotkniętych klęską powodzi, to jednak najbardziej palącą kwestią jest kryzys rodziny.

Temat tegorocznej Konferencji - „Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych” - nawiązuje do ubiegłorocznej klęski powodzi. W tym względzie jest dużo do zrobienia, ale istotne jest także uświadomienie pracownikom socjalnym kryzysu człowieka i rodziny, gdyż to wciąż najważniejszy problem” - dodał Knapik.

Konferencja jest okazją do prezentacji wyników badań pracowników naukowych zajmujących się kwestiami polityki społecznej oraz problematyką funkcjonowania pomocy społecznej. Podczas spotkania jego uczestnicy będą też wymieniać doświadczenia z pracy socjalnej, ale chcą też się umocnić duchowo przed kolejnymi wyzwaniami zawodowymi.

„Przyjeżdżam tutaj jedenasty raz, jest taka potrzeba, żeby raz w roku przyjechać i duchowo wzmocnić się, żeby później w pracy być spokojniejszym człowiekiem, bardziej ufającym i pomagającym ludziom. Poza tym czegoś się zawsze tutaj nauczymy i podzielmy z innymi swoimi doświadczeniami" - mówi Irena Chińczewska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie. Jak dodaje, choć zmieniają się czasy, wachlarz problemów, z jakimi spotykają się pracownicy socjalni, wciąż jest bardzo szeroki, a ich zakres pozostaje ten sam.

„Problemy są ciągle te same: brak pracy i brak środków do życia, co nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ponadto alkohol, uzależnienia, przemoc w rodzinie. My idziemy na pierwszy ogień i staramy się pomóc, na ile potrafimy” - wyjaśnia Chińczewska.

Uczestnicy spotkania biorą dziś udział w sesji warsztatowej oraz plenarnej, podczas których mowa jest m.in. o zadaniach asystenta rodzinnego, metodach pracy z rodzinami w kryzysie oraz roli Fundacji „Nadzieja dla Rodzin” działającej w Poznaniu.

„Nasza Fundacja wdraża nowoczesny model pracy z rodzinami, zwany Konferencją Grupy Rodzinnej. To metoda, która wykorzystuje zasoby i siły dalszej rodziny. Dzisiaj najczęściej jest taka sytuacja, że jeżeli rodzina ma problem, musi sama sobie z nim radzić, chcemy więc zachęcić do pomocy dziadków, ciocie, sąsiadów, aby cała rodzina mogła pomóc w rozwiązaniu danego problemu. W ten sposób udało nam się uratować wiele dzieci, które miały trafić do placówek opiekuńczo-wychowawczych” – wyjaśnił Jarosław Przeperski, dyrektor Fundacji „Nadzieja dla Rodzin”.

W trzydniowej konferencji, która zakończy się 22 czerwca biorą udział pracownicy socjalni z całej Polski. Od jedenastu lat jest to największe, doroczne ich spotkanie.

ilp / Częstochowa

 Fotografie

Niniejsza informacja nie została opatrzona materiałem zdjęciowym.

 Pliki do pobrania

Niniejsza informacja nie zawiera plików do pobrania.

 
 Pozostałe
Karawana wolontariatu 2011-07-20 09:38
Integracja nowych mieszkańców Europy jest bardzo potrzebna 2011-07-11 11:07
Zadania po beatyfikacji - nowy numer kwartalnika Caritas 2011-07-07 11:28
Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych 2011-06-22 16:07
Dwa tysiące uczestników pielgrzymki Caritas 2011-05-09 12:15
Dookoła świata za pomocną dłoń 2011-05-04 08:59
Caritas Polska włącza się w ekumeniczną debatę nt. wolontariatu 2011-04-12 14:21
Poradnik "Przewlekle chory w domu" już na rynku 2011-03-31 09:27
Dzień Świętości Życia: Bo każde życie warte jest wsparcia… 2011-03-24 15:28
PUSTYNIA WEWNĘTRZNA: Rekolekcje dyrektorów Caritas 2011-03-15 16:00
 
 
 
© Copyright 2006 Fundacja "Pro Caritate" | Projekt graficzny: kwadrans.com | Caritas Europa | Caritas Internationalis | Online: 3