Piątek, 23 lutego 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Formacja

22.06.2011 16:07 (aktualizowano: 22.06.2011 16:08)
KAI

Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych

O problematyce pomocy społecznej i pracy socjalnej w sytuacjach kryzysowych dyskutują zgromadzeni na Jasnej Górze uczestnicy XI Ogólnopolskiej Konferencji Pracowników Socjalnych.

Jak zaznaczył Bogdan Knapik, dyrektor Służb Publicznych i Socjalnych Centrum AV w Częstochowie, choć problematykę wywołała m.in. sytuacja sprzed roku, kiedy wiele rodzin w Polsce zostało dotkniętych klęską powodzi, to jednak najbardziej palącą kwestią jest kryzys rodziny.

Temat tegorocznej Konferencji - „Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych” - nawiązuje do ubiegłorocznej klęski powodzi. W tym względzie jest dużo do zrobienia, ale istotne jest także uświadomienie pracownikom socjalnym kryzysu człowieka i rodziny, gdyż to wciąż najważniejszy problem” - dodał Knapik.

Konferencja jest okazją do prezentacji wyników badań pracowników naukowych zajmujących się kwestiami polityki społecznej oraz problematyką funkcjonowania pomocy społecznej. Podczas spotkania jego uczestnicy będą też wymieniać doświadczenia z pracy socjalnej, ale chcą też się umocnić duchowo przed kolejnymi wyzwaniami zawodowymi.

„Przyjeżdżam tutaj jedenasty raz, jest taka potrzeba, żeby raz w roku przyjechać i duchowo wzmocnić się, żeby później w pracy być spokojniejszym człowiekiem, bardziej ufającym i pomagającym ludziom. Poza tym czegoś się zawsze tutaj nauczymy i podzielmy z innymi swoimi doświadczeniami" - mówi Irena Chińczewska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie. Jak dodaje, choć zmieniają się czasy, wachlarz problemów, z jakimi spotykają się pracownicy socjalni, wciąż jest bardzo szeroki, a ich zakres pozostaje ten sam.

„Problemy są ciągle te same: brak pracy i brak środków do życia, co nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ponadto alkohol, uzależnienia, przemoc w rodzinie. My idziemy na pierwszy ogień i staramy się pomóc, na ile potrafimy” - wyjaśnia Chińczewska.

Uczestnicy spotkania biorą dziś udział w sesji warsztatowej oraz plenarnej, podczas których mowa jest m.in. o zadaniach asystenta rodzinnego, metodach pracy z rodzinami w kryzysie oraz roli Fundacji „Nadzieja dla Rodzin” działającej w Poznaniu.

„Nasza Fundacja wdraża nowoczesny model pracy z rodzinami, zwany Konferencją Grupy Rodzinnej. To metoda, która wykorzystuje zasoby i siły dalszej rodziny. Dzisiaj najczęściej jest taka sytuacja, że jeżeli rodzina ma problem, musi sama sobie z nim radzić, chcemy więc zachęcić do pomocy dziadków, ciocie, sąsiadów, aby cała rodzina mogła pomóc w rozwiązaniu danego problemu. W ten sposób udało nam się uratować wiele dzieci, które miały trafić do placówek opiekuńczo-wychowawczych” – wyjaśnił Jarosław Przeperski, dyrektor Fundacji „Nadzieja dla Rodzin”.

W trzydniowej konferencji, która zakończy się 22 czerwca biorą udział pracownicy socjalni z całej Polski. Od jedenastu lat jest to największe, doroczne ich spotkanie.

ilp / Częstochowa

Karawana wolontariatu 2011-07-20 09:38
Integracja nowych mieszkańców Europy jest bardzo potrzebna 2011-07-11 11:07
Zadania po beatyfikacji - nowy numer kwartalnika Caritas 2011-07-07 11:28