Piątek, 23 lutego 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Napisali o nas

2011-03-16

Gazeta Wyborcza, Kraków: Symboliczny tort na pięciolecie Okna Życia

dog

Caritas Archidiecezji Krakowskiej będzie w sobotę świątować pięciolecie Okna Życia. Uroczystości odbędą się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 (Bronowice) - czyli tam, gdzie powstało pierwsze Okno. Obchodom przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W krakowskim "oknie życia" uratowano 14 dzieci

Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności. Jak informuje Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w programie jest także zdmuchnięcie świeczki na symbolicznym torcie urodzinowym, przypominającym o wszystkich dzieciach, które dzięki oknu mogą obchodzić kolejne urodziny w rodzinach adopcyjnych.

Pierwsze w Polsce Okno Życia, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić noworodka nie narażając go na niebezpieczeństwo, powstało 19 marca 2006 r. w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39. Powstało jako reakcja na informacje o dzieciach porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Do tej pory pozostawiono w nim czternaścioro dzieci, w tym bliźnięta. Trafiały tam w różnym stanie - niektóre po pobycie w szpitalu, zadbane, inne zaraz po urodzeniu, wraz z łożyskiem, owinięte w podkoszulek. Trzynaścioro dzieci wychowuje się w rodzinach adopcyjnych. W sprawie ostatniego dziecka toczy się proces o potwierdzenie ojcostwa i macierzyństwa, gdyż rodzina postanowiła je odzyskać.

Od czasu powstania krakowskiego Okna Życia w całej Polsce powstało ponad 40 takich miejsc. Ponad trzydzieścioro dzieci uniknęło dzięki nim niebezpieczeństwa.

Z okazji pięciolecia Okna Życia krakowska Caritas wydała okolicznościową gazetę poświęconą jego powstaniu, zagadnieniom związanym z jego funkcjonowaniem oraz pomocy dzieciom i matkom z dziećmi, udzielanej przez krakowską Caritas. Bezpłatna gazeta będzie rozdawana we wszystkich parafiach archidiecezji krakowskiej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Życie Podkarpackie: Krzyże Zasługi dla pracowników Caritasu 2011-06-01