Sobota, 18 sierpnia 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Napisali o nas

2011-03-08

Echo katolickie: DOBROCZYNNE DZIEŁA KOŚCIOŁA

Rehabilitować przez pracę

- Ta praca jest bardzo ważna dla osób niepełnosprawnych pod wieloma względami. Mają zatrudnienie, są wśród ludzi i odciążają swoją rodzinę - mówi o Zakładzie Aktywności Zawodowej jego kierownik Adam Przepłata.

Powstanie siedleckiego ZAZ -u to konsekwencja szeregu działań Caritasu na rzecz osób niepełnosprawnych. - Prowadzimy Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dokonuje się na nich rehabilitacja zawodowa i społeczna. Jest to forma przejściowa i przygotowująca do wkroczenia na otwarty rynek pracy. A ZAZ to już nie warsztat, ale właśnie otwarty rynek pracy, gdzie osoba niepełnosprawna jest pracownikiem, a nie uczestnikiem - tłumaczy ks. Krzysztof Hapon.

Chrzciny i wesela
Pierwsze plany dotyczące po¬wstania ZAZ-u pojawiły się już w 2005 r. - Szukaliśmy miejsca, w którym mógłby powstać - przy¬pomina dyrektor Caritasu. Po rozmowach z prezydentem miasta zaproponowano lokalizację placówki przy ul. Chopina. Znajdujący się tam budynek Urząd Miasta użyczył Caritasowi bezpłatnie na 10 lat. - Był on w opłakanym stanie. Przez 20 lat stał nieużytkowany -wspomina A. Przepłata. W 2007 r. podpisano umowę z samorządem województwa mazowieckiego o utworzeniu ZAZ-u. - Zrobiliśmy kosztorysy, które przedstawiliśmy marszałkowi. Uzyskaliśmy akceptację i zaczął się remont budynku - tłumaczy K. Hapon. W czerwcu 2008 r. ZAZ rozpoczął funkcjonowanie. W budynku przede wszystkim znajduje się stołówka, z której korzystają mieszkańcy Siedlec. Obiady dowożone są również na zamówienie. ZAZ oferuje także kompleksową obsługę gastronomiczną zamawianą na większe imprezy. - W tym roku obsługiwaliśmy inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Ale w ofercie mamy również chrzciny, komunie, malutkie wesela czy stypy - wyjaśnia kierownik placówki. ZAZ-owi udało się również podpisać umowę na dożywianie ze szkołami - w Golicach, Pruszynie, Cisiach. Placówka umożliwia także wynajem sali bankietowej na imprezy czy konferencje. - Mamy dużo zleceń z jednostek samorządowych. Najczęściej MOPR czy Regionalny Ośrodek EFS organizują różne konferencje. W planach ZAZ-u jest również powstanie groty solnej czy odnowy biologicznej. - Niestety brakuje nam pieniędzy, aby wprowadzić nasze plany w życie. Na razie mamy wannę z hydromasażem - wspomina kierownik placówki. Pod okiem instruktorów Siedlecki ZAZ jest nie tylko placówką rehabilitacyjną, ale przede wszystkim zakładem pracy.
- Dla większości osób niepełnosprawnych, które ją podjęły, to pierwsza praca w życiu - podkreśla dyrektor Caritasu. Obecnie w zakładzie pracuje 49 osób na etacie, 37 z nich to osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym. 35 pracowników zatrudnionych jest na 0,55 etatu, a 14 na cały. Do ZAZ-u trafiają przede wszystkim osoby kierowane z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz poprzez ogłoszenie z urzędu pracy. Niepełnosprawni pracują pod okiem instruktorów.
- Każdy kucharz ma cztery czy pięć osób niepełnosprawnych pod swoją
opieką i zajmuje się ich przygotowywaniem do wykonywania zawodu - wyjaśnia kierownik zakładu. Zatrudnieni w ZAZ za swoją pracę otrzymują pensję, przy okazji uczą. się zawodu, a przede wszystkim mają kontakt z otoczeniem. - Nie boją się wyjść z domu czy załatwić sprawę w urzędzie. A przychodzą zalęknieni, zamknięci w sobie, wstydzą się odezwać - zauważa A. Przepłata. - Wyjście osoby niepełnosprawnej z domu to także odciążenie dla rodziców, którzy w tym czasie sami mogą pójść do pracy - dodaje.

Siedlecki ZAZ jest nie tylko placówką rehabilitacyjną, ale przede wszystkim zakładem pracy. - Dla większości osób niepełnosprawnych, które ją podjęły, to pierwsza praca w życiu - podkreśla dyrektor Caritasu.

W planach parking
Największą bolączką w funkcjonowaniu zakładu są kwestie finansowe. Należne środki z PFRON-u i sejmiku województwa trafiają z opóźnieniem. A sprzedaż własna pokrywa 30-40% dochodów. - Przygotowane jest miejsce na komorę solną, ale ona kosztuje ponad 150 tys. zł. Na razie takich środków nie mamy - tłumaczy ks. K. Hapon.
Kierownik ZAZ-u zwraca uwagę najbardziej przyziemne sprawy. - Brakuje nam parkingu. Gdyby był, na pewno dostawalibyśmy więcej zleceń. Bo teraz, jeśli ktoś podjedzie
i zobaczy, że nie ma gdzie zaparkować, to odjedzie - zauważa. Dlatego
jego budowa prawdopodobnie ruszy
już na wiosnę. KINGA OCHNIO