Środa, 24 września 2014 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Napisali o nas

2007-04-23

Dziennik Zachodni: Nakarmią, a potem doradzą

Caritas w Gliwicach uczy, jak zdobyć stałe zajęcie

W jednym budynku, przy ul. Ziemowita 2 w Gliwicach, działa jadłodajnia oraz Biuro Aktywizacji Bezrobotnych. Obie placówki prowadzi Caritas Diecezji Gliwickiej. Pomysł był taki, by najuboższym zapewnić nie tylko ciepłą strawę, ale i pomóc im wyjść z bezrobocia.

Wiedzą, gdzie szukać

Po roku działania Biura Aktywizacji Bezrobotnych wiadomo już, że placówka ta udziela wsparcia nie tylko podopiecznym Caritas i Ośrodka Pomocy Społecznej.
BAB zakończył tym samym roczny, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, projekt, w którym tzw. akompaniatorzy pomagają odnaleźć się na rynku pracy. Okazało się, że pracę podjęło 32 procent osób, które przyszły po poradę. Dobre efekty zachęciły inicjatorów do kontynuowania działalności BAB-u.

- Nie jesteśmy biurem pośrednictwa pracy. Wiemy natomiast, gdzie szukać ofert i wskazujemy te możliwości zainteresowanym. Pomagamy do nich dotrzeć, skonstruować dokumenty tak, by spełniały one wymagania pracodawców, a przede wszystkim wydobyć z poszukujących zajęcia cechy i umiejętności, z których być może nawet nie zdają sobie sprawy, a mogą one być atutem w ubieganiu się o etat - mówi Bogumiła Szczęch, kierownik BAB-u i jednocześnie jedna z dwóch akompaniatorek, czyli osób które mają cierpliwie wysłuchać i doprowadzić do celu osoby proszące o wsparcie.

Co ważne, w Biurze Aktywizacji Bezrobotnych z wszystkich form pomocy korzysta się bezpłatnie. Dostępne są aktualne gazety regionalne i ogólnopolskie zamieszczające ogłoszenia o pracy. Akompaniatorki drukują je także z internetowych serwisów, zamieszczając na tablicy również te, z którymi bezpośrednio zgłaszają się pracodawcy. Uczą także, jak fachowo zredagować dokumenty i przygotowują do rozmów kwalifikacyjnych.

Z pomocą akompaniatorki

Jak się okazuje, dla wielu osób niełatwą do przeskoczenia barierą było przeprowadzenie rozmowy z potencjalnym pracodawcą przez telefon. Na każdym z tych etapów szukający pracy może skorzystać właśnie z telefonu, komputera podłączonego do Internetu i drukarki, ksero oraz specjalistycznej literatury. Akompaniatorki wyszukują także informacje o darmowych szkoleniach zawodowych, bezpłatnych poradach prawnych, zatrudnianiu niepełnosprawnych, doradzają także jak założyć własną działalność gospodarczą.

Nie tylko dla ubogich

- Z naszych obserwacji wynika, że na rynku pracy zagubione czują się przede wszystkim osoby z wykształceniem zawodowym oraz średnim. Najczęściej są to kobiety w wieku 40-50 lat, przez lata pracujące w biurze, które po zwolnieniu nie potrafią znaleźć dla siebie miejsca. Sporą grupę stanowią również kobiety po urlopach wychowawczych. W ich przypadku można wręcz mówić o wypadnięciu z rynku pracy, bo nie są na bieżąco z aktualnymi przepisami i technologiami - informuje druga z akompaniatorek, Jolanta Polednik.

Ta pomoc kierowana jest nie tylko do bezdomnych i ubogich, ale również do osób posiadających pracę, ale planujących ją zmienić, jak również do absolwentów szkół. W Polsce Caritas prowadzi pięć Biur Aktywizacji Bezrobotnych. Jedyne na Śląsku działa w Gliwicach.

***

W ostatnim roku w gliwickiej siedzibie Biura Aktywizacji Bezrobotnych pomocy szukało 6390 osób. 69 z nich stale współpracuje, to znaczy regularnie zagląda przejrzeć oferty pracy i szuka u akompaniatora wsparcia oraz motywacji do znalezienia zatrudnienia. BAB mieści się przy ul. Ziemowita 4, jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9. do 14. Można się kontaktować telefonicznie: (0-32) 331-43-30, e-mail: bab.gliwice@caritas.pl

***

JESTEŚMY BLISKO LUDZI

KS. JAN ŁOJCZYK, wicedyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej

Wachlarz pomocy udzielanej przez Caritas jest bardzo szeroki, począwszy od udzielania pomocy charytatywnej, organizację najuboższym wypoczynku, a na działaniach proekologicznych skończywszy. Ideą działania Caritas są po prostu priorytety dnia codziennego każdego z nas. Jesteśmy więc tam, gdzie jest powódź, gdzie ludzie cierpią z powodu trzęsienia ziemi, czy doznają biedy właśnie z powodu bezrobocia. Naszym celem jest przekazanie zainteresowanemu wędki, a nie ryby i przyczynienie się do tego, by stał się on autorem własnego życia.

Życie Podkarpackie: Krzyże Zasługi dla pracowników Caritasu 2011-06-01
Życie Podkarpackie: Dobre uczynki mają się dobrze 2011-05-20