strona główna
 Czwartek, 21 czerwca 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy
Nasze programy

Skrzydła

 

Radio IN

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Okna życia

 

Kwartalnik Caritas

 

Podręczniki

 

Praca bez barier

 

kromka chleba

 

Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Uchodzczego

 

Projekty współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców

 

Alerting humanitarians to emergencies

 
 Napisali o nas

2007-04-23

Dziennik Zachodni: Nakarmią, a potem doradzą

Caritas w Gliwicach uczy, jak zdobyć stałe zajęcie

W jednym budynku, przy ul. Ziemowita 2 w Gliwicach, działa jadłodajnia oraz Biuro Aktywizacji Bezrobotnych. Obie placówki prowadzi Caritas Diecezji Gliwickiej. Pomysł był taki, by najuboższym zapewnić nie tylko ciepłą strawę, ale i pomóc im wyjść z bezrobocia.

Wiedzą, gdzie szukać

Po roku działania Biura Aktywizacji Bezrobotnych wiadomo już, że placówka ta udziela wsparcia nie tylko podopiecznym Caritas i Ośrodka Pomocy Społecznej.
BAB zakończył tym samym roczny, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, projekt, w którym tzw. akompaniatorzy pomagają odnaleźć się na rynku pracy. Okazało się, że pracę podjęło 32 procent osób, które przyszły po poradę. Dobre efekty zachęciły inicjatorów do kontynuowania działalności BAB-u.

- Nie jesteśmy biurem pośrednictwa pracy. Wiemy natomiast, gdzie szukać ofert i wskazujemy te możliwości zainteresowanym. Pomagamy do nich dotrzeć, skonstruować dokumenty tak, by spełniały one wymagania pracodawców, a przede wszystkim wydobyć z poszukujących zajęcia cechy i umiejętności, z których być może nawet nie zdają sobie sprawy, a mogą one być atutem w ubieganiu się o etat - mówi Bogumiła Szczęch, kierownik BAB-u i jednocześnie jedna z dwóch akompaniatorek, czyli osób które mają cierpliwie wysłuchać i doprowadzić do celu osoby proszące o wsparcie.

Co ważne, w Biurze Aktywizacji Bezrobotnych z wszystkich form pomocy korzysta się bezpłatnie. Dostępne są aktualne gazety regionalne i ogólnopolskie zamieszczające ogłoszenia o pracy. Akompaniatorki drukują je także z internetowych serwisów, zamieszczając na tablicy również te, z którymi bezpośrednio zgłaszają się pracodawcy. Uczą także, jak fachowo zredagować dokumenty i przygotowują do rozmów kwalifikacyjnych.

Z pomocą akompaniatorki

Jak się okazuje, dla wielu osób niełatwą do przeskoczenia barierą było przeprowadzenie rozmowy z potencjalnym pracodawcą przez telefon. Na każdym z tych etapów szukający pracy może skorzystać właśnie z telefonu, komputera podłączonego do Internetu i drukarki, ksero oraz specjalistycznej literatury. Akompaniatorki wyszukują także informacje o darmowych szkoleniach zawodowych, bezpłatnych poradach prawnych, zatrudnianiu niepełnosprawnych, doradzają także jak założyć własną działalność gospodarczą.

Nie tylko dla ubogich

- Z naszych obserwacji wynika, że na rynku pracy zagubione czują się przede wszystkim osoby z wykształceniem zawodowym oraz średnim. Najczęściej są to kobiety w wieku 40-50 lat, przez lata pracujące w biurze, które po zwolnieniu nie potrafią znaleźć dla siebie miejsca. Sporą grupę stanowią również kobiety po urlopach wychowawczych. W ich przypadku można wręcz mówić o wypadnięciu z rynku pracy, bo nie są na bieżąco z aktualnymi przepisami i technologiami - informuje druga z akompaniatorek, Jolanta Polednik.

Ta pomoc kierowana jest nie tylko do bezdomnych i ubogich, ale również do osób posiadających pracę, ale planujących ją zmienić, jak również do absolwentów szkół. W Polsce Caritas prowadzi pięć Biur Aktywizacji Bezrobotnych. Jedyne na Śląsku działa w Gliwicach.

***

W ostatnim roku w gliwickiej siedzibie Biura Aktywizacji Bezrobotnych pomocy szukało 6390 osób. 69 z nich stale współpracuje, to znaczy regularnie zagląda przejrzeć oferty pracy i szuka u akompaniatora wsparcia oraz motywacji do znalezienia zatrudnienia. BAB mieści się przy ul. Ziemowita 4, jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9. do 14. Można się kontaktować telefonicznie: (0-32) 331-43-30, e-mail: bab.gliwice@caritas.pl

***

JESTEŚMY BLISKO LUDZI

KS. JAN ŁOJCZYK, wicedyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej

Wachlarz pomocy udzielanej przez Caritas jest bardzo szeroki, począwszy od udzielania pomocy charytatywnej, organizację najuboższym wypoczynku, a na działaniach proekologicznych skończywszy. Ideą działania Caritas są po prostu priorytety dnia codziennego każdego z nas. Jesteśmy więc tam, gdzie jest powódź, gdzie ludzie cierpią z powodu trzęsienia ziemi, czy doznają biedy właśnie z powodu bezrobocia. Naszym celem jest przekazanie zainteresowanemu wędki, a nie ryby i przyczynienie się do tego, by stał się on autorem własnego życia.

 
 Pozostałe
Życie Podkarpackie: Krzyże Zasługi dla pracowników Caritasu 2011-06-01
Życie Podkarpackie: Dobre uczynki mają się dobrze 2011-05-20
Gazeta Wyborcza, Kraków: Symboliczny tort na pięciolecie Okna Życia 2011-03-16
Echo katolickie: DOBROCZYNNE DZIEŁA KOŚCIOŁA 2011-03-08
Gazeta Finansowa: Z pomocą dla niepełnosprawnych 2011-02-28
Gazeta Pomorska: Setki przy stole 2011-02-28
Nowości: Śmiertelny mróz zmienia ich przyzwyczajenia 2011-02-25
Echo Dnia, Radom: Najgorszy czas dla bezdomnych 2011-02-24
Dziennik Polski: Wizja przyszłego muzeum 2011-02-24
Kurier Poranny: Wolontariuszy tysiące, wspaniałych tylko ośmiu 2011-02-23
 
 
 
© Copyright 2006 Fundacja "Pro Caritate" | Projekt graficzny: kwadrans.com | Caritas Europa | Caritas Internationalis | Online: 1